Budoucí maminka musí počítat s tím, že v průběhu těhotenství přibere na váze 8 – 20 kilogramů, což závisí nejen na stravě, ale na celkové konstituci, na tom, jak se pohybuje, tráví a vylučuje. Rychlý nárůst váhy většinou odnáší stav naší páteře, zvláště ke konci těhotenství žena cítí tlak nebo někdy dokonce bolest v páteři. Jógová cvičení pomáhají udržet páteř pružnou, dobře postavenou a hlavně bezbolestnou.
Páteř je základnou naší lidské vzpřímenosti, ona jako kouzelný prut v našem těle symbolicky propojuje naši bytost směřováním kostrče k zemi s energií zemskou a vrchol páteře míří vzhůru, abychom byli napojeni také na zdroje sil kosmických. Podle stavu páteře můžeme odhadnout, jaké problémy člověka sužují: zda se cítí znejistěn ve svém pobývání na zemi, s nedůvěrou a labilitou přijímá sebe sama v daném životě i s jeho okolím – tu ho bolí křížová nebo bederní oblast. Hrudní část vypovídá většinou o stavu našich srdečních záležitostí – nevíra, zklamání, citový chlad nebo psychický sebeobranný val před láskou. Krční páteř souvisí s naším myšlením, do oblasti šíje si ukládáme stres a naše mysl tuhne v neschopnost být hraví a tvořiví. Bbolesti křížové nebo bederní páteře často vedou k nepružnosti krční páteře nebo naopak.
Z páteře vedou nervové dráhy ke všem orgánům a ke končetinám. Je povinností budoucí matky pečovat o stav páteře, zajistí dobře fungující tělo pro vývoj svého děťátka a zároveň předejde otokům, křečovým žilám, poruchám trávení, nízkému krevnímu tlaku, zatuhnutí zad a dalším neduhům provázejícím pohodlný životní způsob dnešních lidí. A především se vhodným cvičením uvolňujícím porodní bránu připraví k bezbolestnému porodu. Je-li páteř zdravá, i naše chůze je sebejistá a naše psychika vyrovnaná.
Spinální cvičení
Kdykoli máte zatuhnutá nebo bolavá záda či jen máte v úmyslu si zacvičit, je dobré si páteř srovnat a uvolnit. Tomu slouží dobře spinální (páteřní) cvičení, v józe nazývané makrásana. Jedná se o jemný dynamický způsob jógového cvičení, při němž v souladu s dechem uvolňujeme a zpevňujeme jednotlivé části páteře. Zároveň soustředěním na dech, jejž vedeme páteří do míst, které procvičujeme, provádíme jednoduchou koncentrační činnost. A tak kromě efektu ozdravění páteře vede spinální cvičení stejně jako ostatní jógové praktiky k psychickému přeladění, utišení mysli a vědomému ponoření do podstaty vlastního nitra.
Lehneme si na teplou podložku, upažíme a pokrčíme nohy v kolenou nejprve tak, že je dáme od sebe na šířku lýtka. Nadechneme se do břišní oblasti a s výdechem pokládáme kolena jednu stranu, zatímco hlava směřuje stejně pomalu a uvolněně k opačnému rameni. Jakmile vydechneme, měli bychom cítit jemné protažení od bederní páteře přes bok ke kolenu a také protažení šíjového svalstva. Bez zadržení dechu se okamžitě začneme pomalu nadechovat a zdvíháme tím kolena a otáčíme hlavu tak, aby brada mířila ke krčnímu důlku. Nádech opět vedeme po páteři do oblasti kříže a podbřišku, bez zádrže vydechujeme a pokládáme nohy na druhou stranu, hlava k opačnému rameni. V rytmu dechu, který určuje pohyb, tak uvolňujeme s výdechem oblast páteře, s nádechem ji posilujeme. A to nejen pohybem, ale i dechem, v němž životodárná síla, prána, posiluje tu oblast, kterou si zvědomujeme. Toto cvičení je vynikající pro uvolnění tenze v bedrech.
Uvolnění hrudníku
Výchozí pozice je stejná, jen kolena a kotníky stiskneme k sobě. S výdechem pokládáme spojené nohy na jednu a na druhou stranu a s nádechem zdvíháme, hlava pracuje jako u předchozí ásany. Při tomto cvičení si velmi šetrně uvolňujeme (s výdechem) a posilujeme (s nádechem) hrudní páteř a zároveň, pokud nezapomínáme i na pohyby hlavou, krční páteř.
Někdy se může stát, že pocítíme v páteři lupnutí, dojde k odblokování, obratel se vrací do správné pozice, neobávejme se těchto projevů. Pokud provádíme cvičení vědomě a v souladu s dechem, po jeho provedení se budeme cítit velmi uvolněně. Je vhodné po odblokování přijmout více tekutin, nejlépe neperlivé vody, aby uvolněná energie na nás nepůsobila příliš euforicky (motání hlavy, příliv řeči, bušení srdce apod.).
Hrudní páteř si můžeme uvolnit například tzv. kočičkami, kdy vydechujeme při zakulacení zad a nadechujeme s hlavou zdvíhající jemně do záklonu. Jako variaci ke kočičkám můžeme přidat otáčení hlavy přes rameno při výdechu, kdy se snažíme podívat se na zdvižené paty.
Uvolnění páteře ve stoje
Spinální cvičení můžeme provádět i ve stoje. Výchozí pozice je ve stoji rozkročném, chodidla jsou na šířku ramen. Kolena mírně pokrčíme, a tím podsadíme pánev a uvolníme bedra. S výdechem zhoupneme páteř dopředu, hlavu vyvěsíme k hrudi, s nádechem jdeme do jemného záklonu a zadeček zatlačíme nepříliš razantně dozadu. Rukama držíme hrudník za žebra, aby se nepohyboval, tím zajistíme odblokování bederní, křížové a krční páteře.
Totéž můžeme dělat i doleva a doprava s podsazenou pánví, případně kroužit boky a hlavou. Ale vše v souladu s dechem! Nádech je při otvírání a výdech při zavírání – to je když jde hlava a boky dopředu, vydechujeme a když jdou dozadu, nadechujeme.
Jitka Stehlíková
Meduňka č. 10, 2006