Uvádím jednoduchou techniku, jak můžeme pomocí řízeného dechu posilovat energeticky oblast břicha a podbřišku. Sedíme s rovnou páteří, uvolníme se několika hlubokými nádechy a výdechy, a veškerou pozornost zaměříme na vnímání dechu. Nadechujeme se nejprve na čtyři doby, vnímáme jak pránický proud proniká do plic, do břicha až k pánvi, po nádechu zadržíme dech na dvě doby a na čtyři doby vydechujeme. Po výdechu zadržíme dech na dvě doby a opět se na čtyři doby nadechujeme. Opakujeme tak pro začátek dechový vzorec 4:2:4:2 a pokročit bychom mohli až k hluboce prodlouženým výdechům a nádechům se vzorcem 8:2:8:2. Je nutné provádět to vše soustředěně, několik minut i vícekrát za den. Jakmile si tuto techniku osvojíme, lze ji potom praktikovat kdekoli, i ve stoje, v čekárně, v dopravním prostředku, v chůzi. Nikoli ovšem automaticky bez soustředění! Nejdůležitější je tu totiž – naše mysl. Přidejme k tomu ašviní mudru – některé prameny uvádějí, že naprosto nabíjející, vylaďující a dokonce vedoucí k zázračným schopnostem je tato metoda, když ji denně provádíme 200-400 x. (Je třeba upozornit, že důsledné dlouhodobé provádění může vést k zastavení měsíčního krvácení, ale nikoli jako projev poruchy, ale jedná se o energetické přeprogramování pro početí nebo k uskutečnění našich nově nabytých schopností.)
Kdo má čas a vůli, nechť si to zkusí. Není to cvičení určené výhradně ženám. I muži by touto zkušeností měli projít, aby si byli jisti, že jejich spermie jsou dostatečně nabity životaschopností.Uvolnit se
Budoucí maminka nebo žena, jež se chystá otěhotnět, by měla zvědomit své tělo. Co to znamená? Používáme většinou tělo jen jako nosič našeho já a jemu věnujeme skoro všechnu naši pozornost. Svou myslí navíc neuchopujeme přítomnost plně a cele, ale většinu dne žijeme myšlenkami někde v minulosti nebo budoucnosti – co jsme nestihli, udělali dobře nebo špatně, co ještě musím zvládnout, kam zaběhnout, co vyřídit… Přepínáme se, stresujeme, neuvědomujeme si potřeby těla do chvíle, kdy se tělo samo ozve – únavou, bolestí, nemocí. A nebo bojkotem našeho přání počít dítě. Tělo a psyché se rozladily.
K procítění a zvědomění těla a k navození psychické rovnováhy je nejlepším způsobem dobře vedená relaxace. Každé cvičení jógy by mělo být zahájeno krátkým vědomým uvolněním. Také relaxujeme mezi jednotlivými cviky a technikami. Pro začátek při relaxaci doporučuji využívat uklidňující podbarvení relaxační hudbou.
Nemusíme trávit příjemné chvíle uvolnění sami. Už samo mazlení, hlazení, něžné dotýkání milujících partnerů vede k hluboké relaxaci. Dech se zklidní a vnímáním láskyplných doteků, které sami také partnerovi poskytujeme, prožíváme nádherné uvolnění všech nežádoucích myšlenek, jsme soustředěni na tělo a jeho tvary, na kůži a její teplo. Vnímáme a vyslovujeme něžná slova lásky. Láskyplné milování je ta nejkrásnější a nejúčinnější relaxace ve dvou.
Dopřáváme si také pravidelných vzájemných masáží. Ať jsou to masáže krku, zad, dlaní nebo chodidel. Snad všichni oceníme masáže hlavy a tváře.
Nezapomínejme ani na společné vycházky do přírody, která umí očistit a projasnit mysl svou krásou a cyklickými proměnami. Uvolňuje nás každá činnost, kterou konáme s radostí, bez nátlaku a hravě.
Jitka Stehlíková
Meduňka č. 3, 2005